Pracuj z nami

Plac i nawierzchnia

Plac i nawierzchnia

 

Zalecamy plac o długości pomiędzy 30m a 48m.  Jest to powierzchnia około 450 – 1600m2. Długość placu jest uzależniona od wysokości urządzeń i ich rodzaju np. przy niskich urządzeniach może wystarczyć plac o długości 30m natomiast przy platformowych i wyższych około 40m-45m. Szerokość placu jest uzależniona od ilości urządzeń jakie mają się znaleźć na skate parku (zazwyczaj jest to około 20m). Sytuacja zmienia się trochę, jeśli plan zakłada w przyszłości etapową rozbudowę skate parku, wtedy zalecane jest zrobienie szerszego placu, aby później bez większych trudności można było rozbudowywać skate park.
 
Plac powinien posiadać jednostronny spadek w wysokości 0,5 do max 2 %
 
Rodzaje nawierzchni placu pod skatepark.
 
1. Beton szlifowany.
Najbardziej optymalną nawierzchnią na skatepark jest beton szlifowany lub tzw. beton z posypką - najmniejsza urazowość, brak oporów toczenia - (o jak najgładszej strukturze – między innymi stosowany jest on w hipermarketach).
 
 
Przekrój przez nawierzchnię betonową oraz przykłady skateparków z nawierzchnią betonową.
 
2. Asfalt.
Kolejnym rozwiązaniem może być asfalt lub asfalto - beton (o jak najdrobniejszej gramaturze).
 
 
Przykłady skateparków z nawierzchnią asfaltową.
 
3. Kostka.
Nawierzchnię z kostki bezfazowej (lub odwróconej) raczej należy traktować jako ostateczność, gdzyż ewentualne nierówności odczują najbardziej deskorolkarze i rolkarze, w mniejszym stopniu BMX-owcy.
 
 
Przykłady skateparków z nawierzchnią z kostki.
 
 

Minirampa jest jedynym z urządzeń skateparku, które możemy postawić praktycznie w dowolnym miejscu. Wystarczy płaski, równy plac, o powierzchni już od 80m2. Minirampa różni się od dużej rampy tym, że jej promień nigdy nie dochodzi do pionu, przez co mogą na niej jeździć zarówno początkujący, jak i zaawansowani skaterzy. Halfpipe jest natomiast dużym elementem tylko dla zaawansowanych zawodników. Minirampa doskonale sprawdza się we wszystkich dyscyplinach. Poradzą sobie na niej deskorolkarze, łyżworolkarze, BMX-owcy.

 

Minirampy na różnych nawierzchniach.

 
 
Przy projektowaniu skateparku należy pamiętać o strefach bezpieczeństwa. Strefy bezpieczeństwa stosuje się w celu zachowania płynności przejazdu jak i zapewnienia odpowiedniej prędkości pomiędzy każdą z przeszkód.
 
 
Tak ogólnie jest to obszar wokół urządzeń, który jest w szczególności narażony na wypadnięcie lub upadek osoby jeżdżącej, obszar ten może być różnej wielkości. W pewnych miejscach wokół urządzenia może mieć 50cm a w innych nawet 200 cm.

Zobacz także: Profesjonalna instalacja