Pracuj z nami

SKATE & SNOW UNTERNEHMEN

Smith’s Street Art Festiwal

Drucken

Smith’s Street Art Festiwal
Uliczny ewenement – Smith’s Street Art Festiwal

 

Smith’s Street Art Festiwal był ekstremalnym wstępem przed VI Festiwalem Młodej Sztuki Arterie, który z uwagi na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej został przesunięty na koniec września. Organizatorzy imprezy zaprosili amatorów i profesjonalistów wszystkich odmian sportów ulicznych – rolkarzy, deskorolkarzy i jeżdżących na BMXach. Ideą przedsięwzięcia było pokazanie, że sporty ekstremalne to ważny element miejskiej kultury, a ewolucje wykonywane przez jeżdżących to również forma sztuki, łączącej umiejętności, wyobraźnię i talent. 

Zdjęcia: Łukasz Siekanowicz


Sceną dla sportowców był specjalny mobilny skatepark, na którym wspólnie, a podczas pokazów osobno prezentowane były stylowe przejazdy i triki. Organizator, Stowarzyszenie kulturalno-sportowe „Green”, zapewniło udział najlepszych polskich riderów, między innymi Jakub Olejarz, Przemek Madej i Radek Kojtych – rolkarze z teamu Hedonskate.com, Michał Piechnik, Tomek Dworzak – deskorolkarze z teamu Techramps oraz czołowi polscy bmxowcy – Bartek „Zient” Zięcina, Mariusz Drożdż i Bartek Pałka. Dodatkową atrakcją był pokaz slalomu na rolkach w wykonaniu warszawskiej grupy Janarolki Freestyle Team.

- Doskonała zabawa i mnóstwo trików na wysokim poziomie, tak w skrócie mogę podsumować te dwa dni Smith’s Street Art Festiwalu – komentuje prowadzący imprezę Tomasz Szymczyk. – Przełamaliśmy stereotyp i pokazaliśmy, że rolkarze, deskorolkarze i bmxowcy mogą się dobrze wspólnie bawić na jednym skateparku, mimo odmiennych oczekiwań odnośnie konstrukcji przeszkód i rozłożenia jego poszczególnych elementów. Najlepszym rozwiązaniem tej kwestii jest tworzenie dużych i dobrze zaplanowanych skateparków, najlepiej pytając o zdanie tych, którzy z nich korzystają.

Podczas festiwalu rozegrano zawody w kategorii Best Trick, we wszystkich trzech dyscyplinach. Zwycięzcy otrzymali upominki ufundowane przez sponsora imprezy. Na zakończenie Smith’s Street Art Festiwal doszło do symbolicznego wymieszania środowiska, rolkarze i bmxowcy próbowali swych sił na deskorolce, deskorolkarze na bmxie itd. Dalsza część emocji związanych z kulturą i sztuką uliczną już za trzy miesiące, w dniach 18-20 września, podczas VI Festiwalu Młodej Sztuki Arterie 2008.

Więcej informacji na temat VI Festiwalu Młodej Sztuki Arterie na stronie: www.arterie.slask.pl.